İsonem Başakşehir

Su Yalıtım Hakkında

Yapıların yalıtım süreçlerinin zorunlu kılınması 2017 yılından beri denetlenirken işlemlerin titiz çalışma şartlarını sağlamaması da birkaç yıl sonrasında büyük çaplı problemleri getirebilmektedir. İsonem Başakşehir yalıtım işlemleri birçok farklı bölgede yapılabilir, malzeme kullanımları da kalite standartlarında söz sahibi olabilmektedir. Bina güçlendirilmesi için su yalıtımlarının eksiksiz olması gerekir. Her ne kadar basit işlemlerden sayılsa da yeterli malzeme kullanımı olmaması ya da işlemlerde beton içlerinin gerektiği gibi kaplanmamasıyla binanın yapısı olumsuz hale getirilebilir.

isonem-basaksehir
isonem-basaksehir

Binalarda temel perde yalıtımı gerekli olurken böylelikle betonların yıpranması, nemli bir şekilde kalmasının önüne geçilir. Su yalıtımlarının olmaması ise bodrum, zemin, çatı ve teras bölümlerinin tamamında problemler çıkmasına sebebiyet verir. Mantarlama, küflenme, siyah lekelerin bulunması ya da kötü kokuların oluşması da yalıtım eksikliğinden kaynaklı olumsuz durumlardır. Konfor problemi yaratması açısından önemli olan su yalıtımı eksikliği doğru malzeme kullanımıyla hemen giderilebilir. İsonem Başakşehir işlemlerinde bodrum katlarda çimento esaslı malzemelerin tercihi olmaktadır. Bununla birlikte duvarların içerisinde su sızdırmaların bulunması da yapının giderek zayıflamasını kaçınılmaz hale getirir. Böyle bir durumda ise telafisi imkânsız zararların olmasının önüne geçilemez. Aniden bina çökme durumlarında da su yalıtımı yaptırılması ilk sebepler arasındadır. Ayrıca depremlerde çok daha fazla sarsıntı yaşanmasının sebebi de beton içinde bulunan sudur.

Mutlaka poliüretan enjeksiyon işlemiyle çatlak ve kılcalların içleri doldurulması ve su girişlerine engel olunmalıdır. İsonem Başakşehir işlemlerinden bir tanesi olan enjeksiyon su yalıtımı için basınçlı makineli cihazlar kullanılır. Dübel ve cıvata yerleşimlerinde 30 cm aralıklar bırakılırken sonrasında beton iç kısımları doldurulur. Böylelikle su sızma durumlarının yaşanması engellenir. Bodrum katlarına özel izolasyon işlemleri de yaptırılabilir. Teras ve çatı bölümlerinde ise daha elastik malzemeler kullanılır. Yalıtım katlamalarıyla birlikte teras yüzeylerin sızdırma yapmasının önüne ge kolaylıkla geçilebilir. Duvar içlerinde de yalıtım sağlanmasıyla duvarlardaki rutubet durumları da artık görülmeyecektir. Özellikle çatı katlarında duvar birleşimlerinde küflenme ve rutubet oluşması su yalıtım eksikliğini gösterir. Bu tip durumların tespit edilmesi halinde hemen izolasyon süreçlerine başlanılmalıdır. Maksimum 3 gün içinde su yalıtımı yapılırken daha konforlu bir yaşam sürdürülebilir. Binanın korunması bakımından da gerekli olan su yalıtımı sayesinde çok daha uzun yıllar binalarda oturulabilir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir