İsonem Çatalca

Su Yalıtımlarında Uygulamalar

Farklı bölgeler için uygulaması bulunan su yalıtımlarında temel amaç beton ve yüzeylerin su, nem, yağışlardan etkilenmemesidir. Teras ya da çatı bölümlerinde sert yağışlar sorunlu olabilirken temelde ise yer altı suları binaların en büyük problemlerinin yaşandığı alanlardandır. İsonem Çatalca ilçesindeki binalarda da görüldüğü gibi yalıtım eksikliğinden dolayı ani çökme olayları yaşanabilmektedir. Bu sebeple telafisi imkânsız zararların ortaya çıkması da önemsiz gibi görülen bir durumdan kaynaklıdır. Bunun dışında ise su yalıtımlarının yaptırılmaması veya var olan yalıtımların etkisiz kalması hallerinde binanın çeşitli yerlerinde su geçirgenlikleri saptanır. Beton iç kısımlarına kadar ulaşan suların yalıtım süreci ise enjeksiyon işlemleriyle olur. Basınçlı makinelerle gerçekleşen işlemlerde öncelikli olarak açılan deliklerle betona ulaşılır, beton içindeki açıklıklar doldurulur. Böylelikle su sızma durumları da büyük oranda engellenir.

isonem-catalca
isonem-catalca

Bodrum izolasyonu sayesinde ise zemin katlarda oluşması muhtemel küflenme sorunları da giderilir. Ayrıca kötü kokuların bina içinde yayılması da yalıtım eksikliği kaynaklı bir başka sorundur. Bununla birlikte akrilik su yalıtımı yapılacak yerlerin başında ise çatı katları ve teras gibi açık mekanlar gelir. Özellikle UV ışınlarına karşı dayanıklı yapıda olmasından ötürü seçilirken süreçler çok daha hızlı bir şekilde tamamlanır. Bunun başlıca sebebi ise elastik yapıda olmasıdır. Terasların fayanslarına yapılacak izolasyon ise işlemlerin tamamlandığını göstermez. İsonem Çatalca işlemleri sırasında aynı zamanda derz bölümlerin yıpranma risklerine karşı temizliği de yapılır. Bu işlemin gerçekleşmesi sayesinde terastaki zemin yüzeyin aşınması ve suyun alttan giriş yapmasının önüne geçilir.

Duvarlarda oluşabilecek kir, leke ve mantarlanma durumları da su yalıtımlarının yapılmaması ya da yetersiz olmasıyla açıklanabilir. Yapılacak işlemlerle birlikte doğru malzeme seçimi de çok daha uzun süreli olmasını sağlar. Teras izolasyonu sonucunda 7 ile 10 yıl arasında bir problem olması beklenmez. Bodrum izolasyonu içinde aynı durumda bahsedilebilir. Ayrıca binaların yapı kaynaklı sorunlarının giderilmesi de İsonem Çatalca işlemleriyle olur. Her ne kadar küflenme gibi konfor sorunları olsa da çok daha büyük problemlerle karşı karşıya kalınması da ihtimal dahilindedir. Beton boşluklarında suyun donmasıyla oluşacak kimyasal tepkimeler yapının bir anda zayıflamasına sebebiyet verir. Böyle bir durumda binaların çökmesi ya da depremlere karşı çok daha hassas hale gelmesi söz konusudur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir