İsonem Çayırova

Su Yalıtımı Çeşitlerinin Tercihi

Günümüzde apartmanların çok daha hızlı bir şekilde yapılmasından kaynaklı yalıtım sorunlarının bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Her ne kadar beton yüzeylerin suyla temas etmesi sonrasında yalıtımlar gerçekleşirken çeşitli gerekçelerden dolayı yalıtım ihtiyaçları kısa zaman sonra tekrar ortaya çıkabilir. Bunlardan başlıcası eksik ya da hatalı işlem olarak açıklanabilir. Süreçlerin hızlı olmasıyla beraberinde birçok eksik veya yetersiz kullanımda getirecektir. İsonem Çayırova süreçlerinde böyle bir durum olması mümkün değildir. Yapılan işçilik kalitesi de yalıtımların hangi dereceye kadar etkili olacağını gösterir. Bazı durumlarda çok az yağış hallerinde bile çatı bölümlerindeki yalıtımların olumsuz etkilendiği görülürken yer altı suların kaplamaları aşındırması da söz konusu olabilmektedir.

isonem-cayirova
isonem-cayirova

Su yalıtım süreçlerinde işlemler belirli bir plan çerçevesinde yapılır. Öncelikli olarak yalıtım yapılacak alanlar belirlenir. Ne kadarlık bir sorun olduğu ve süreçlerin ne şekilde ilerleyeceği hazırlanır. Gerek asansör kuyusu yalıtımlarında gerek bodrum izolasyon süreçlerinde betonlardaki çatlakların kapatılması gerekebilir. Yeniden beton oluşturma veya kaplamaların doğrudan zemin üzerine yapılması da yalıtım türleriyle ilgili durumlardır. Var olan temel yalıtım sistemleri özelinde İsonem Çayırova ilk işlemde görülebilecek etkiler incelenebilir. Yalıtımların olmaması veya eksikliği durumunda duvarlarda siyah lekelerin ortaya çıkması muhtemeldir. Buna bağlı olarak rutubet ve küflenme durumları da bodrum, zemin katlar ya da çatı katlarında çok daha yoğun görülür. Nefes kesici kötü kokuların bulunması da yalıtımların artık zaruri olduğu fikrini verir. Ayrıca beton içten içe aşındığı için ani çökmelerin dahi olabilmesi uzun yalıtım eksikliğinin en olumsuz sonucudur.

Kentsel dönüşüm özelinde gerçekleştirilen risk raporlarında bazı binaların çökme risklerinde yalıtım eksikliği de baş aktörlerdendir. Her ne kadar birkaç günlük doğru işlemle halledilebilse de işlemlerin yaptırılmaması durumunda felaket senaryolarla karşılaşılması da mümkündür. Gerçekleştirilecek işlemlerde bodrum izolasyonlarında temizlik gerçekleştirilir. Yer altı sularının aşındırdığı yüzeylerin etkisiyle duvar bölümlerinde de küflenme ve mantar olması beklenir. Ayrıca beton içindeki çatlakları takip eden sızan suların yükselmesi de aşındırmayı arttırır. Kimyasal tepkimeyle birlikte beton içindeki donmuş sularla sarsıcı etkiler ortaya çıkar. Asansör kuyusu yalıtımlarında da betonların nemlenmesi sonrasında sorunlar büyürken poliüretan enjeksiyon su yalıtım kullanılması gerekli olabilmektedir. İsonem Çayırova işlemleriyle beton çatlakları kapatılır ve sulardan arındırma sağlanır. Çatı katların içinde aynı işlemler yapılabileceği gibi çimento esaslı malzemelerin kullanımı da gerekecektir. Elastik yapılı olmasının dışında hızlı bir şekilde etkisini gösteren akrilik su yalıtımları da uygulanabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir