İsonem Darıca

Korunaklı Temel Su Yalıtımları

Yapılacak işlemlerde yeterlilik kalitesi söz sahibi olurken İsonem Darıca yalıtımlarında etki gücü de farklılık gösterir. Bilindiği gibi temel perde yalıtımı süreçleri binaların yapı sırasında tamamlanır. Asansör kuyusu yalıtımı da asansör sisteminin inşa sırasında hazırlandığı binalarda olmaktadır. Beton yüzeye yapılacak kaplama neticesinde hiçbir şekilde yer altı sularının yukarı nüfuz etme olanağı kalmamaktadır. Ancak gerek işlemlerin belirli bir düzende olmaması gerek eksik ya da hatalı malzeme kullanımları da su yalıtım ihtiyaçlarını doğurur. Ayrıca sonradan binalara eklenen asansör sistemlerinden ötürü de asansör kuyusu yalıtımı talepleri olabilmektedir. Bu nedenlerle birlikte yapılacak süreçlerde birtakım farklılıkları getirecektir. Çünkü yapı sırasındaki yalıtımla sonrasında gerçekleşecek yalıtımlar arasında büyük farklar olacaktır.

isonem-darica
isonem-darica

Asansör kuyusu yalıtımı özelinde bakıldığında öncelikli olarak kaplama yapılabilmesi için bir beton yüzeye ihtiyaç vardır. Yer altı sularının gelmemesi için belirli kriterlere sahip beton yüzeyin elde edilmesi ve malzemelerle kaplı tutulması sağlanır. Duvar kısımlarındaki çatlakların kapatılmasında ise enjeksiyon su yalıtımı kullanılabilir. Poliüretan esaslı malzemelerle yalıtım gerçekleşir. Aynı zamanda binanın en alt kısmında olmasından dolayı da belirli bir süre asansör kuyusunun nem alıp almadığı test edilmelidir. Bodrum izolasyonu da yer altı sularının aşındırma yapmaması açısından önemli olan bir başka bölümdür. İsonem Darıca süreçlerinde bodrumdaki rutubet ve küflenmenin tamamen geçirildiğini söylemek de yanlış olmayacaktır.

Çoğunlukla üst bölümlerde var olan küflenme durumlarında çatı ve teras malzemeleri değişkenlik gösterir. Çimento esaslı malzemelerin yanı sıra, bitümlü kullanımlarda söz konusudur. Bununla birlikte tek bir günde işlemlerin tamamlandığı akrilik su yalıtımı da hemen uygulanabilir. Maliyeti açısından uygun olması da büyük mekanlarda kullanımını beraberinde getirir. Teraslarda ise UV ışınlarına karşı dayanıklı olan ürünler tercih edilir. Güneş ışınlarından dolayı yayılma gösteren kimyasalların kullanımı da derz ve teras zeminlerine olumsuz etki yapabilmektedir. Bununla birlikte insan sağlığına tehdit oluşturan solvent gibi maddelerin olmadığı su yalıtım malzemeleri çok daha iyi bir hizmet alınması açısından önem taşır. İsonem Darıca işlemlerinde yapılacak uygulamalarda maksimum bekleme süresi üç gündür. Bunun neticesinde gerek açık mekân gerek kapalı mekanlardaki yalıtım süreçleriyle daha ferah ortamlar elde edilir. Kış aylarındaki aşırı yağışlarda bile hiçbir olumsuz durum olmayacağı garanti edilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir