İsonem Gölcük

Su Yalıtımı Neyi Amaçlar?

Yapıların iç kısımlarına çeşitli şekillerle su girmesi önleyen İsonem Gölcük su yalıtımları farklı tarzlarda yapılabilmektedir. Burada önemli olan husus yapı-su ilişkisi olurken aynı zamanda yapıların var olan bölümleri de aşınmalardan etkilenmemektedir. Binaların çok daha uzun yıllar problem olmaksızın kullanımı için de inşa sırasında su yalıtımı kurallarına uygun şekilde tasarlanmış olması büyük önem taşır. Aksi halde sonradan gerçekleştirilecek su yalıtımlarında %100 bir etkinin olması söz konusu değildir. Ancak yine de eksik ya da hatalı durumlardan dolayı su yalıtımı yapılabilir, teras veya bodrum izolasyonlarıyla tüm sorunlar büyük oranda giderilebilir.

isonem-golcuk
isonem-golcuk

Genel çerçevede ifade edilmesi gerekirse yalıtım eksikliği bulunan binalarda teras, çatı ve ıslak hacimlerin süreçleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bina üstü su yalıtımı sorunsuz bir şekilde yapılabileceği gibi kaliteden taviz verilmesine de gerek yoktur. İsonem Gölcük açısından ise bina altı yalıtımlarında binanın havaya kaldırılması gerekir. Ayrıca çevresinin toprak altında kalmasından ötürü de duvarların yalıtımlı hale getirilmesi için mutlaka kazı işlemleri yapılır. Sonrasında çevresindeki duvarlar yalıtılabilir. Su yalnızca konforu değil, aynı zamanda binanın kullanım kalitesine de olumsuz etkide bulunur. Binanın zamanla aşınması, yıpranması ve korunaksız hale gelmesine de sebebiyet verebilmesinden dolayı tüm su sızdırmaların önüne geçilmelidir. Temel perde yalıtımı bu amaçla yapılırken nem oluşumları dahi tespit edilir. Bununla birlikte beton içlerindeki sızma geçişleri sonrasında çatlakların kapatılması da enjeksiyon su yalıtımı yapılarak çözülür. Basınçlı makineler kullanımıyla gerçekleşen bu yalıtım türünde çatlakların su bulundurmaması elde edilir.

Su yalıtımı yapılmasında suyun şiddeti, nereden geldiği de önem taşır. Ancak çok şiddetli bir yer altı suyu gelişi dahi olsa yalıtımların etkisi arttırılabilir. Bundan dolayı yalıtımların fayda vermemesi söz konusu değildir. Kolaylıkla tüm su geçişlerinin kesilmesi sağlanabileceği gibi işlemlerde çok daha yüksek kaliteli malzeme kullanımı da vardır. İsonem Gölcük süreçleri doğrultusunda gerçekleşecek olan işlemlerde yapıların zarar görmesi de ihtimal dışıdır. Asansör kuyusu yalıtımlarında ise öncelikli olarak işlemler beton yüzeye uygulanır. Sonradan yapımı gerçekleşen asansörlerin kuyuların böyle bir beton olmayabilmektedir. Bunun için önce beton yapımı bitirilip sonrasında yalıtım kaplama konulur. Toz veya sıvı kimyasalların kullanıldığı yapısal su yalıtımında ise su girişleri tam anlamıyla yok edilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir