İsonem Güngören

İsonem Çatı Yalıtımı

İnşaat esnasında karşılaşılan sorunlardan biri su yoğunluğudur. Yapılara zarar vermekle birlikte günlük işleyişi de bozmaktadır. Bundan dolayı mutlaka su yalıtımı yapılmalıdır. Su yalıtımı yapılmadığında binaya yapılan her işlem anlamsız olacaktır. Çünkü bir şekilde su,binayı etkileyecektir. İsonem Güngören bu sorunların yaşanmaması için çalışmaktadır. Bu konudan en çok etkilenecek olan malzeme demirdir. Bilindiği gibi demir binayı ayakta tutan yapı malzemesidir. Yoğun su altında kalan demir eninde sonunda paslanacaktır. Bu paslanma sonucu demirin işlevi azalacaktır. Yani binayı ayakta tutmak zorlaşacaktır. Ayrıca küf, bakteri ve mantara da sebep olmaktadır. Bu durum birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bununla mücadele etmenin tek yolu su yalıtımını sağlamaktır. Su yalıtımı sağlandığında bu sorunlar ortadan kalkmaktadır. Ve yaşam kalitesi gözle görülür şekilde artmaktadır.

isonem-gungoren
isonem-gungoren

Su yalıtımında çeşitli ürünler kullanılmaktadır. Bunlardan ilki likit membrandır. Likit membranın amacı sürüldüğü yüzeyde sıvı geçirgenliğini sıfırlamak. Suyu geçirmez ancak gaz,buhar vs. geçirim sağlar. Örneğin, balkon ve teraslar için bu özellik çok önemlidir. Ayrıca bu gibi ürünlerde ikinci kat sürüm için araya başka ürünler uygulamak gerekebilir. Ürünü uygulama esnasında uygulanacak yer kuru olmalıdır. Veya hafif nemli de olabilir. Ancak çok nemli olmamasına dikkat edilmelidir. Böyle bir durumda belli başlı testler yapılmalıdır. Uygulama alanı kesinlikle temiz olmalıdır. İnşaat esnasında oluşan bazı atıklar likit membran uygulanırken sorun oluşturmaktadır.

Gerekli görülen yerlerde pürüzlendirme işlemine gidilmelidir. Ortamın sıcaklığı bu işlemde önemlidir. Donmanın olacağı yerlerde yapılmaması önerilir. Ayrıca soğuk yerler özellikle +5 derecenin altında da bu işlem verimli sonuç vermemektedir. İsonem Güngören tüm bu durumlara dikkat ederek istenen sonuca ulaşmaktadır.

Bir diğer ürünise bitüm-pur esaslı likit su yalıtımdır. Bu ürün içinde solvent barındırmaktadır. Bu ürün kullanılırken birikinti oluşturmamaya dikkat edilmelidir. Yani levhaya eşit şekilde yayılmalıdır. Ayrıca çok kalın sürmek de üründen alınacak verimi azaltır. Kuruyana kadar kesinlikle nem ile temas etmemelidir. Ayrıca çeşitli zorlamaya, darbeye vs. maruz kalmamalıdır. Yüzey temiz olmalıdır. Herhangi nem,toz vs. olmamalıdır. Eğer çatlak varsa belirli yöntemler uygulanmalıdır. Öncelikle genişletilme yapılmalıdır. Ardından astar geçilmelidir.

Astar için iki farklı bileşen kullanılır. Bu bileşenlerin homojen karışması çok önemlidir. Karışımda hata kesinlikle olmamalıdır. Bu hatayı önleme mümkündür. Krışımdan sonra başka bir kapta tekrar kontrol edilmelidir. Bu şekilde astar hazırlanır ve uygulanır. Böylelikle zemin uygun hale gelmiş olmaktadır. Ortamın nem miktarı burada önem kazanmaktadır. %4 ideal nem oranıdır. İsonem Güngören uygun nem ve ortam yakalayarak yalıtım işini kusursuz hale getirmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir