İsonem Kağıthane

Su Yalıtımla Depremlerden Korunma

Özellikle İsonem Kağıthane ve çevresi gibi deprem risklerinin yoğun olduğu bölgelerdeki yapılar için su yalıtım sistemleri olmazsa olmazdır. Yetersiz olan su yalıtımlarının sonucunda binanın çürümeye başlaması ihtimal dahilindedir. Yer altı sularının bina temelinde beton içine nüfuz etmesi sonucunda her geçen gün bina sağlamlığı azalır. Zamanla beton içindeki çatlaklarda donarak kimyasal tepkimeye de sebep olabilmektedir. Bununla birlikte çatı bölümünde ise yağmur sularının sızması söz konusudur. Bu durumlardan dolayı binanın dayanıksız hale gelmesi birkaç yıl içinde de çökme olaylarının yaşanmasını kaçınılmaz hale getirir. Herhangi bir sebeple var olan yalıtım eksikliklerinin hiçbir zaman kaybı olmadan hemen önlenmesi, gerekli işlemlerin yaptırılması bundan ötürü hayati öneme sahiptir.

isonem-kagithane
isonem-kagithane

Çatı ve terasların zemin bölümlerinde akrilik esaslı malzemeler kullanılır. Bunun en önemli sebebi elastik yapıda olması ve süreçlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Uygun maliyetli olmasının yanı sıra, mutlaka teras fayanslarında gıda sertifikalı ürünlerin kullanımı da önem taşır. Bunun sebebi ise güneş ışınlarının devamlı gelmesi sonucunda yapı içindeki kimyasalların ortaya çıkabilmesidir. Eğer gıda sertifikalı malzemeler tercih edilirse hiçbir şekilde kimyasal maddeyle temas olmayacağı bilinir. Solvent ve benzeri maddelerin insan sağlığına tehdit oluşturmasından ötürü teras zeminlerinde çok daha titiz çalışmalar yapılmalı, gıda sertifikalı malzemelerin İsonem Kağıthane işlemlerinde kullanımı tavsiye edilir.

Eğim içeren çatı kaplamalarının alt kısmı için ise daha ziyade bitümlü örtülerin kullanımı görülür. Bunun haricinde çimento esaslı malzemeler ise ıslak zemine sahip mekanlar için idealdir. Banyo ya da tuvalet bölümlerinde dahi duvar köşelerinde su yalıtım eksiklikleri görülebilir. Daha ziyade çatı katlarında rutubet ve küflenme oluşurken yer altı sularının etkisiyle bodrum katlarında da aynı durumlarla karşı karşıya kalınabilir. İsonem Kağıthane su yalıtımlarında malzemelerde su geçirgenliklerinin tamamen geçirilmesi için ise enjeksiyon su yalıtım işlemleri de yapılabilir. Beton içlerinde var olan çatlaklarının doldurulması için basınç özellikli büyük makineler kullanılır.

Dübel yardımıyla açılan aralıklarla çatlaklar kapatılır. Böylelikle beton içinde suların sızması, ilerlemesinin önüne geçilir. Reçine özellikli akrilik malzemelerin kuruması da aynı gün içinde olur. Ortalama 3 gün içinde tamamlanan su yalıtımlarında mekan özellikleri ve yapılacak uygulamalar belirleyicidir. Bunların dışında temel perde yalıtımı çok daha kapsamlıdır. Su yalıtım sistemleri sayesinde mekanların çok daha ferah olması elde edilir. Hiçbir şekilde kötü koku olmayacağı gibi aynı zamanda dayanıklılık bakımından da binaların güçsüzleşmesi engellenir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir