İsonem Karamürsel

Su Yalıtımı İşlemleri

Aynı alan için birden fazla uygulanabilir olan su yalıtımları, su giriş ve sızma durumları önlemek amacını taşır. Bununla birlikte yapıların buna göre tasarlanmış olması da alınacak hizmet kalitesini doğrudan etkiler. Her zaman için mümkün olan su yalıtımlarının yaptırılmasının bir başka amacı ise çok daha konforlu bir yaşam elde edilmesidir. Çünkü ilk başlarda insan yaşamına çok büyük bir rahatsızlık vermese de ilerleyen günlerde insan sağlığını tehdit edebileceği unutulmamalıdır. Su yalıtımlarının etkisini kaybetmesi ya da hiçbir şekilde yalıtım bulunmaması binaların zaman içinde zayıflık göstermesini de kaçınılmaz hale getirir. İsonem Karamürsel işlemlerinde bu sorunların giderilmesi sağlanırken malzeme kullanımlarıyla maliyetlerde azaltılabilir. Peki, su yalıtımı türleri nelerdir?

isonem-karamursel
isonem-karamursel

Su yalıtımlarında öncelikli olarak uygulamaların başarı oranlarına bakılır. Yer altı suların aşındırma ve yıpratma yapması sonucunda ilk etkilenen bölümler bodrum ve asansör kuyusu alanlarıdır. Bununla birlikte betonların içine sızması halinde suyun takibi de artık çok zordur. Bunların tam anlamıyla ortadan kaldırılması için ilk akla gelen yöntem enjeksiyon su yalıtımı olur. Özel cihazlar sayesinde beton içlerindeki çatlakların dahi sudan temizlenmesi bu şekilde olabilmektedir. Böylelikle kimyasal tepkimelerin gerçekleşmesi de önlenir. Asansör kuyusu yalıtımı ise beton yüzeyine yapılan bir işlemdir. Özellikle sonradan asansör bölümünün konulması hallerinde bu betonun olmayacağı söylenebilir. Bunun için temizlik sonrasında beton yüzey elde edilir. Tam olarak sağlam yapılan yüzey üzerine kaplama gerçekleştirilir. İsonem Karamürsel yapı su yalıtımlarında yüzeysel işlemlerde uygulanabilir. Terasların yüzeyleri ya da balkon zeminlerinde de yapılacak yalıtımlar sayesinde yağışların etkileri giderilebilir.

Temel bağlamda yapılacak su yalıtımlarında ise zemin etüdü şartı vardır. Zemin suyuna göre işlemler uygulanabilir. Bunun haricinde ise toprak altında kalan bölümlerin yalıtımları da mümkündür. Ancak bu işlem için bina çevresinde belirli ölçüler alınarak kazılar yapılır. Sonrasında ise su yalıtımı uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bina zemin altında ise uygulamalar binanın havaya kaldırılması sonrasında gerçekleşir. Görüldüğü gibi her alanda izolasyon yapılarak istenen durumlar elde edilebilir. Duvar içi ve tavanlarda oluşan rutubet, küflenme engellenirken su yalıtımlarının olmamasından ötürü astım gibi hastalıklarla karşılaşılabilir. Solunum yolu enfeksiyonlarının önemli bir sebebi de İsonem Karamürsel yalıtımlarının yaptırılmaması olabilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir