İsonem Kartepe

Temel Perde Su Yalıtımı

Birbirinden farklı türleri var olan su yalıtımlarında temelde yapılacak işlemler çok daha büyük titizlik istemektedir. İsonem Kartepe özelindeki işlemlerde öncelikli olarak zemin araştırması şarttır. Zemin suyunun bulunması halinde ise test işlemleri yapılır, su etkisinin görülmesi sağlanır. Bununla birlikte işlemlere grobeton dökülerek başlanır. Binanın oturma alanına kıyasla çok daha büyük bir şekilde olacak dökülme işleminin sonrasında ise su yalıtım katmanı uygulamasına geçilir. Binanın bu yapılan su yalıtım üzerine inşa edilmesi sağlanır. Su yalıtımlarına göre tasarlanan binaların çok daha uzun seneler kullanıldığı bilinir. Kullanım sırasında su kaynaklı sorunların ortaya çıkmaması da yapılacak temel yalıtım kalitesiyle açıklanabilir.

isonem-kartepe
isonem-kartepe

Grobeton üzerine su yalıtım katmanlarının yerleştirilmesinin ardından ise duvar bölümleri de uygulamalardan geçirilir. Bu sayede çevresinin tamamı su yalıtımı içeren bir yapı ortaya çıkar. Bu işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yapılması için temel çukurlarının açılması da şart değildir. Bunun olmayacağı zeminlerde bina  inşalarında betonarme çanaklar yapılır. Çanakların iç kısmında su yalıtımı uygulaması gerçekleşirken bu sayede suların bölüm çevresinden uzaklaşması kazandırılır. Drenaj işlemiyle birlikte su yalıtım süreçlerinin tamamlanması mümkündür. Temel perde su yalıtımı ile yer altı sularının olumsuz etkilerinin tam anlamıyla engellenmesi istenir. Binaların yalıtımsız olması durumunda ise sonranda da uygulamalar mümkündür. Ancak zemin özelinde yapılacak işlemlerde binanın kaldırılması gerekir. Toprak altında kalan kısımlarda ise bina çevresinin kazılarak yalıtım yapılması ihtimal dahilindedir. İsonem Kartepe süreçlerinin doğru şekilde tamamlanmasıyla binanın su geçirmesi, yüzeye kadar suların çıkması ve nemlenme durumlarının görülmesi de söz konusu değildir.

Her ne kadar temel perde su yalıtımı çok büyük bir öneme sahip olsa da asansör kuyusu yalıtımı da binanın en zemininde olması açısından gereklidir. Sonradan dahil edilen asansör sistemlerinde daha dikkatli bir şekilde beton yüzeye uygulaması olur. Bunların sayesinde binalarda küflenme, siyah lekelenme, rutubet olayları olmayacaktır. Kötü kokuların ortaya çıkmamasından ötürü de yaşam kalitesinde bir düşüş ihtimali yoktur. İsonem Kartepe temel su yalıtımlarında kullanılan malzeme kalitesinin de etkisinin olduğunu söylemek pek mümkündür. Bundan dolayı çimento esaslı uygulamaların dışında da teras, bodrum ya da çatılardaki yalıtımlarda da belirli kriterlere göre seçimler yapılmalıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir