İsonem Körfez

Teraslarda Su Yalıtımı Nasıl Gerçekleşir?

Yapıların su girebilecek bölümlerinin korunması için gerçekleşen su yalıtımlarında kullanılan malzeme ve işçilik büyük önem barındırır. Yapısal ve yüzeysel olarak ayrımı bulunan su yalıtımların birçok farklı mekan ve bölümde uygulanır. Yapılacak süreçlerde tüm işlemlerin belirli standartlarda gerçekleştirilmesi de sonuçta ortaya çıkacak hizmeti etkiler. İsonem Körfez su yalıtımlarında hem alt hem de üst bölümlerin çok daha uzun yıllar problemsiz kullanımı amaçlanır. Yer altı sularının aşındırma yapmaması, nemli durumlarının ortaya çıkmaması için bodrum izolasyonu yapılabileceği gibi teras ve çatı bölümlerinde de yalıtım uygulaması vardır.

isonem-korfez
isonem-korfez

Teras özelindeki su yalıtımı aşırı yağışlar sonrasında suyun toplandığı dış bölümlere veya çatı eğimlerine yapılabilmektedir. Balkon zeminleri içinde yalıtım ihtimali bulunurken toprak altında kalan bölümlerde ise mutlaka bina çevresinde kazı çalışmaları gerekmektedir. Bununla birlikte teras yüzeylerinin aşınmaması için solvent gibi kimyasal içerikli malzemeler kullanılmamalıdır. Doğrudan zemin yüzeyine yapılacak yalıtımlarda güneş ışınlarına karşı direnç gösterebilen malzemelerin seçimi yapılır. Buna ilave olarak da gıda sertifikalı ürünlerin kullanımı söylenebilir. Böylelikle insan sağlığını riske edebilecek hiçbir durumun oluşmasına da izin verilmez. Teras uygulamalarında suyun birikmesi ya da taşma durumlarının olmaması için belirli ölçüler alınır, örneklendirme çalışmaları yapılır. Bununla birlikte derz bölümleri de temizlenir. İnşaat derzlerine suyun girerek tıkanma yapmaması sağlanır. Bu amaçla su tutucu bant kullanımları da söz konusudur. İsonem Körfez teras uygulamaları büyüklük durumuna göre de farklı sürelerde tamamlanır.

Teras ve çatı bölümlerinde gerçekleşecek işlemlerle birkaç gün içinde su yalıtımı tamamlanır. Çatı katlarında duvar bölümlerinin olumsuz etkilenmesi de kış aylarındaki şiddetli yağışlardan kaynaklanabilir. Su yalıtımı olmayan binaların köşe kısımlarında küflenme olacağı gibi hava kirliliği ve kötü kokular çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bunların başında göğüs hastalıkları gelirken astım, bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonları ve nefes darlığı sorunlarının hissedilmesi doğrudan su yalıtım eksiklikleriyle ilgili olabilmektedir. Rutubetin olması da muhtemel problemlerin giderilmesinin ardından çok daha ferah bir teras kullanımı elde edilir. Su yalıtımlarında İsonem Körfez hizmet alımında fiyat farkları kaliteli işçilik ve malzeme seçimiyle açıklanabilir. Uygulanabilecek yöntemlerle alınacak faydada değişkenlik gösterir. Suyun geldiği taraftan yalıtım yapılması gerekli olurken sonradan eklenen asansörlerden dolayı asansör kuyusu yalıtımı da bir hayli özen ister.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir