İsonem Küçükçekmece

Su Yalıtımlarında Bina Farkları

Su yalıtım sistemlerine sahip olan binaların ortalama kullanım süresi 50 yılın üstünde olurken İsonem Küçükçekmece özelinde su yalıtımların bulunmaması için yarı yarıya bir azalmayı beraberinde getirir. Yalnızca konfor eksikliği değil, çok daha büyük felaketlerin yaşanması da kaçınılmazdır. Bundan ötürü mutlaka su yalıtımlarının yaptırılması, doğru mekanlara özel doğru malzemelerin kullanımı da gereklidir. Su yalıtımlarının olmaması halinde ise hem yer altı suları hem de yağmur suları yapıların büyük bir hasar almasına sebep verir. Temel perde yalıtımı ve bodrum izolasyon süreçleriyle yer altı sularının sızmasına engel olunabilir. Bunun için bitümlü örtüler ya da sentetik örtülerin kullanımı da vardır.

isonem-kucukcekmece
isonem-kucukcekmece

Su yalıtım sistemleri çerçevesinde ise sürme esaslı malzemeler sınıfında çimento, akrilik, bitüm ve poliüretan ayrımları bulunur. Islak zeminlerde çimento malzemeler üç gün süre zarfında gerçekleştirilir. Bodrum izolasyonu uygulamaları sonrasında kesinti olmayacağı için rutubet ve lekelenme de ortadan kalkacaktır. Teras ve çatılarda ise zemin yüzeylere yapılacak uygulamalarda gıda sertifikalı malzemelerin kullanımı önem taşır. Bu sayede güneş ışınlarından dolayı aşınma olma durumu yok edilir. Bilhassa bazı su yalıtım malzemelerinde bulunan solvent maddesinin kimyasal reaksiyonla fayanslara zarar verebileceği de unutulmamalıdır. Teras işlemlerinde ise mutlaka derz bölümlerinin ve gider kısımlarının temizliği de yaptırılmalıdır. Böylelikle İsonem Küçükçekmece su yalıtım hizmetlerinde ilerleyen zamanda sorun yaşanması söz konusu olmayacaktır.

Bitüm esaslı su yalıtım ürünleri tercihi olan temel alanlarda ise su yalıtım bulunmamasının etkileri çok daha fazla görülür. Bilhassa suyun beton deliklerinden sızarak ilerlemesi sonucunda duvarlarda nem kötü koku oluşturur. Bununla birlikte devamlı nemli olan duvarların ferah bir ortam oluşturması da ihtimal dışıdır. Küflenme ise duvarların köşe taraflarında çok daha sık görülürken kış aylarında çok daha yaygın bulunabilir. Siyah lekelerin oluşması da yalıtım eksikliğini gösteren bir başka özellik olarak dile getirilebilir. Çatı katlarında yapılacak uygulamalarla doğrudan su sızıntıları kesilebileceği gibi duvar içlerindeki çatlaklarla basınçlı makinelerle doldurulabilir. Basınçlı makinelerin kullanımı enjeksiyon su yalıtım süreçleriyle açıklanır. İsonem Küçükçekmece özelinde de söz konusu olan bu süreçlerle açılan deliklerle kapama işlemleri yapılır. Böylelikle suyun dolaşması da mümkün olmayacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir