İsonem Zeytinburnu

Su Yalıtım Eksiklikleri Halinde Neler Olur?

Binaların farklı alanlarında yapımı gerekli olan su yalıtımlarıyla ilgili bilgiler oldukça sınırlıdır. Çeşitli avantajların elde edilmesinin yanında önleyici bir süreçte olan su yalıtımlarının yaptırılmaması beraberinde birçok sorunu da bir arada getirir. Bundan dolayı İsonem Zeytinburnu yalıtımları hakkında mutlaka gerekli unsurlar sağlanmalı, binaların ilerleyen yıllarda çok daha kötü hale gelmesinin önüne geçilmelidir. Peki, yalıtımlar nedir, ne işe yarar?

isonem-zeytinburnu
isonem-zeytinburnu

Binaların duvarları ya da çatısıyla birlikte temelleri içinde yaptırılması gerekli olan su yalıtımları birçok kazanımı sağlar. Binanın iç kısmında su, nem geçmesi önlenirken aynı zamanda kimyasal tepkiye girerek yıpranmanın hızlı olması da söz konusu değildir. Su yalıtımı olmayan binaların çok daha hızlı bir şekilde aşındığı ve ilerleyen yıllarda kullanılamaz hale geldiği bilinmektedir. Temel kısmında yalıtım olmaması durumunda yer altı suları kolaylıkla beton içine geçebilir. Boşlukları takip ederek beton içinden hızla geçiş yapan suyun kimyasal tepkimeler sonucunda donması da gerçekleşir. Depremlere karşı çok daha hassas hale gelmesinde su yalıtımı en önemli faktördür. Bunun haricinde hem bodrum ve zemin katlarında hem de çatı katlarında rutubet görülebilir. Duvar kısımlarındaki su sızdırmalarından dolayı siyah lekeler ve kötü kokularda zaman içinde oluşur.

Küflenme durumlarının köşe bölümlerinde olması ise duvarların bir hayli yıprandığını kanıtlar niteliktedir. İsonem Zeytinburnu işlemlerinde tüm izolasyon durumlarına karşı doğru teknikler kullanılır. Zemin yüzeylerde terasların temizlenmesi ve elastik malzeme kullanımı da yağışlı durumlarda geçirgenliği en aza indirir.

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı ise duvar içlerindeki sızdırmaları tam olarak yok eder. Basınçlı makinelerle gerçekleşen işlemlerle duvar içinde belirli aralıklarla boşluklar açılır. Dübeller yardımcı olurken sonrasında beton içindeki boşluklar doldurulur. Böylelikle suların dolaşması ve sızmasının önüne geçilir. Teras izolasyonu yapılmasıyla çatı katlarının çok daha ferah olması da sağlanır. Ayrıca asansör kuyusu yalıtımı da binanın temelden yer altı sularıyla olumsuz etkilenme ihtimalini sıfırlar. İsonem Zeytinburnu özelinde farklı yalıtım işlemlerinde kullanılan malzeme tercihleri de kullanım sürelerini etkiler. Çimento esaslı malzeme kullanımlarıyla birlikte bitüm malzemeleri de su yalıtım süreçlerinde rol oynar. Ayrıca hava kürlenme sonucunda daha konforlu bir yaşam ortamı da sağlanır. Küflenme ve rutubetin ileri boyutlara taşınmasıyla insan sağılığını riske eden hastalıkların ortaya çıkması da kaçınılmazdır. Tüm bu durumlardan kurtulmak için mutlaka su yalıtımı yaptırılması önerilir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir